Cuma gününü 2 bin 232 liradan tamamlayan altının gramı, yeni haftaya değerinde artışıyla başlayarak 2 bin 241 lira seviyesinden operasyon görüyor. Saat 10.30 itibariyle çeyrek altın 3 bin 760 liradan, Cumhuriyet altını ise 15 bin 290 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise 2 bin 168 dolardan alıcı buluyor.

FED’E KARŞIN İSVİÇRE’DEN GELEN FAİZ KARARI FİYATLARI ETKİLEDİ

Geçen hafta önemli merkez bankalarının para politikası kararları takip edilirken, ABD Merkez Bankasının (Fed) politika faizini sabit bırakmasına rağmen İsviçre Merkez Bankasının gelişmiş ülke merkez bankaları arasında birincil faiz indirimine gitmesi varlık fiyatları üstünde etkili oldu.

Söz konusu gelişme, Fed’in diğer gelişmiş ülke merkez bankalarından daha sonra faiz indirimlerine başlayabileceği ihtimalini ortaya çıkarırken, bu koşul doların diğer para birimleri karşısında bedel kazanmasına neden oldu.

Analistler, yeni haftada yoğun veri gündemiyle birlikte Fed yetkililerinin açıklamalarının piyasaların yönü üstünde etkin olabileceğini kaydederek, bilhassa artma verileri ve Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı bireysel tüketim harcamalarının Fed’in gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin sinyal verebileceğini söyledi.

Bugün yurt içinde meslek gücü istatistikleri, yurt açık havada ise ABD’de inşaat izinleri ve yeni ev satışları verilerinin peşine düşüp takip edileceğini ifade eden analistler, altının ons fiyatında 2 bin 150 ve 2 bin 120 dolar seviyelerinin yardım, 2 bin 190 ve 2 bin 220 doların direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Cumhuriyet Altını Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur