Türkiye 2023 ve 2024 seçimlerini geride bıraktı. 4 takvim seçimsiz reform dönemi başladı. Bu dönemin en manâlı gündem maddesi enflasyonla uğraş olacak. Bundan sonra orta vadede yeni emeklilik sistemi için adım atılacak. Yeni emeklilik sisteminde neler olacak? İşte teferruat…

Yeni emeklilik sistemi: 4 yıllık reform dönemi başladı! İlk hedef enflasyonu düşürmek

Bayramdan daha sonra yoğun bir mesaiye başlayacak olan TBMM’nin kayda değer düzenlemelerin içinde ekonomi ile ilgili tasarılar bulunuyor. Bunun yanına milyonlarca vatandaşa erken emeklilik imkanı getirecek çoğu düzenleme orta vadede devreye girecek. Hükümetin en öncelikli gündemi enflasyonu yıkmak…

4 YIL SEÇİMSİZ REFORM DÖNEMİ

Türkiye yerel seçimleri tamamladı ve belediye başkanlarını seçti. Bundan sonradan hükümetin önünde 4 yıldan artı bir seçimsiz dönem bulunuyor. Bayram tatilinin bitmesinin arkasından Türkiye Büyük Ahali Meclisi de yoğun bir mesaiye başlayacak.

RAMAZAN BAYRAMI SONRASI HÜKÜMETİN VE MECLİS’İN GÜNDEMİNE GELECEK 5 DÜZENLEME

Enflasyonla uğraş bütün alanlarda güçlenecek.
Sürdürülebilir büyüme ve daimi refahın sağlanması için atılan adımlar sıkı takibe alınacak.
İstihdamın arttırılması ve fiyat artışlarının frenlenmesi için çalışmalara sürat verilecek.

Yeni emeklilik sistemi: 4 yıllık reform dönemi başladı! İlk hedef enflasyonu düşürmek

İLK NIYET ENFLASYONU DEVIRMEK

Enflasyon kontrol altına alındıktan sonradan orta vadede yeni emeklilik sistemi öncelikle almak üzere öteki reformlar için adımlar atılacak. Alıştırma hayatını ilgilendiren düzenlemeler için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordineli olarak çalışıyor.

YENİ EMEKLİLİK SİSTEMİ ORTA VADEDE DEVREYE GİRECEK

Hükümetin en öncelikli gündemi enflasyon olurken orta vadede de yeni emeklilik sistemi dahil düzenlemeler devreye girecek. Emekliler için yapılacak destekler, indirimler ve gelir artırıcı önlemlerin yanında memurların beklediği 3600 ek gösterge yasası, bütünleyici emeklilik, meslek kanununda yapılacak şansın dönmesi, çalışma saatleri ile ilgili yenilikler, uzaktan, esnek egzersiz modelleri de tek tek devreye alınacak yasal düzenlemeler olacak.

Yeni emeklilik sistemi: 4 yıllık reform dönemi başladı! İlk hedef enflasyonu düşürmek

Özellikle takriben 1 milyon esnafı ilgilendiren SSK, Bono-Kur prim eşitliği, annelere sosyal teminat ve emeklilik imkanı gibi konular belirli bir takvim çerçevesinde ele alınacak.

İşte önümüzdeki dönemde TBMM gündemine gelecek erken emeklilik formüllerinden bazıları şöyle:

ESNAFA 5 YIL ERKEN EMEKLİLİK

Emeklilik şartlarında SSK ile Bono-Kur arasındaki farkı kapatacak birincil adım küçük esnaf için atılacak. 1 milyona yakın kolay usulde vergilendirilen küçük esnafın 9 bin gün olan Bağ-Kur prim şartı 7200 güne düşecek. Böylece esnaf 5 yıl yani 1.800 gün daha eksik prim ödeyerek erken emekli olabilecek. Düzenlemeden yararlanacak ufak esnafın ’10 ve altı kişi çalıştıran’ olarak tanımlanabileceği belirtiliyor.

Yeni emeklilik sistemi: 4 yıllık reform dönemi başladı! İlk hedef enflasyonu düşürmek

KONUT KADINLARINA AYLIK DESTEK

Ev kadınlarını sosyal güvenceye kavuşturmak, emekliliklerini cesaretlendirmek için yeni düzenleme yapılacak. Bu kapsamda isteğe ast sigorta primlerinin 3’te 1’i devlet tarafından karşılanacak.

Mevcut asgari ödenti üzerinden en düşük isteğe yan sigorta primi 6 bin 400 lira 80 kuruş olurken, düzenlemenin hayata geçirilmesiyle bu tutarın 2 bin 133 lira 60 kuruşunu devlet karşılayacak. Ev kadınları aylık 4 bin 267 lira 20 kuruş ödeyerek emekli olabilecek.

Yeni emeklilik sistemi: 4 yıllık reform dönemi başladı! İlk hedef enflasyonu düşürmek

ANNELERE YIPRANMA PAYI

Emeklilik yaşının bilhassa kadınlarda çocuk sayısına tarafından esnetilmesine yönelik düzenleme yapılacak. Burada ağır işlerde uygulanan eskime payı sistemine aynı bir modelin uygulanması bekleniyor. Bu modelin hayata geçirilmesiyle, çocuk sayısına göre emeklilik yaşından indirim yapılırken, prim de eklenebilecek. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur