Dolar/TL, yeni haftaya da layık kaybıyla başlamasının arkasından saat 10.10 itibarıyla bir önceki kapanışın yüzde 0,1 aşağıda 32,2910’dan işlem görüyor. Benzer dakikalarda avro/TL yüzde 0,1 azalışla 34,7860, sterlin/TL yüzde 0,3 layık kaybıyla 40,5750’den satılıyor. Cuma günü yüzde 0,3 gerileyerek 105,1 seviyesinden günü tamamlayan dolar endeksi, şu dakikalarda önceki kapanışının hemen üzerinde 105,1 seviyesinden operasyon görüyor.

YATIRIMCILARIN GÖZÜ FED KARARLARINDA

Küresel piyasalarda, ABD’de geçen hafta açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin aşağıda kalmasıyla ülke ekonomisinin “Yumuşak iniş” yapabileceği beklentileri yeniden kuvvet kazanırken, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin hafta her tarafında oluşturacağı sözle yönlendirmeler yatırımcıların odağına yerleşti. Laf konusu verinin gerisinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in bu yıl içinde bir faiz indirimine gidebileceği yönündeki öngörülerin şiddet kazandığı gözlemlenirken, faiz indirimi için eylül ayı öne çıkıyor.

“YAPILACAK AÇIKLAMALAR BELİRSİZLİKLERİ AZALTACAK”

Analistler, enflasyon endişelerinin varlık fiyatları üzerindeki etkisinin devam ettiği bu dönemde, meslek gücü piyasasından alınan soğuma sinyallerinin ekonomide “yumuşak iniş” yapılabileceğine karşın umutları beslediğini kaydederek hafta boyunca Fed yetkililerinin oluşturacağı açıklamaların bankanın gelecek dönem politikalarına ilişkin belirsizlikleri azaltabileceğinin tahmin edildiğini söyledi.

Yeni haftanın ilk gününe düşüşle başlayan dolar, 32,29'dan işlem görüyor

TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTU YÜKSELTİLDİ

Öte yandan, cuma günü piyasalar kapandıktan sonradan ABD’li kredi derecelendirme kurumu Standard and Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya çıkararak, “Önümüzdeki iki sene içinde portföy girişlerinin artacağını ve cari açıkların daralmasını, enflasyon ve dolarizasyonun azalmasını öngörüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bugün yurt içinde reel efektif döviz kuru, yurt dışında Avrupa’da hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin peşine düşüp takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 105 ve 104 seviyelerinin takviye, 106 ve 107’nin dayanıklılık olarak öne çıktığını kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Sterlin Döviz Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur