Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, 7’nci Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi ve 7’nci Dünya Yatırımcı Haftası Açılış Töreni’nde, Borsa İstanbul’un son üç yıldaki performansını ve geleceğe yönelik hedeflerini paylaştı.

Son üç yılda Borsa İstanbul’da 130 şirket halka arz edildi ve bu şirketlerden 93 milyar lira kaynak sağlandı.

Günlük İşlem Hacmi 131 Milyar TL Oldu

Korkmaz Ergun, Borsa İstanbul’un iş yapma modellerini değiştirdiğini ve halka arzdan önce şirketlere destek vermeye başladığını belirtti. Son üç yılda 130 şirketin halka arz edildiğini ve bu şirketlerin 93 milyar lira kaynak sağladığını söyleyen Ergun, ayrıca son üç yılda 4 bin 500 borçlanma aracı ihraç edildiğini ve bu aracın 950 milyar lira kaynak sağladığını kaydetti.

Ergun, Borsa İstanbul’da işlem gören şirket sayısının 394’ten 522’ye yükseldiğini ve günlük ortalama işlem hacminin 26 milyar liradan 131 milyar liraya çıktığını ifade ederken, Borsa İstanbul’un finansal hizmet ve ürünlerini artırmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Korkmaz Ergun, Sürdürülebilirlik ve katılım finansı alanındaki endekslerin sayılarını ve çeşitliliğini artırdıklarını belirterek, bu sayede 64 adet fon kurulmasına imkan sağlandığını söyledi.

Yatırımcı Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İbrahim Halil Öztop, sermaye piyasalarına olan yerli yatırımcı ilgisinin rekor düzeylere ulaştığını açıkladı. Pay senedi ve yatırım fonları dahil toplam yatırımcı sayısının 11 milyona yaklaştığını belirten Öztop, bu sayının son iki yılda yaklaşık iki kat arttığını söyledi.

Her 10 Kişiden 1’i Yatırım Yapıyor

Öztop, yatırımcı sayısında ülke nüfusuna oranla kısa bir sürede gerçekleşen artışa dikkati çekti.

2010 yılında her 100 kişiden 1’i pay piyasası yatırımcısıyken, 2023 Eylül’de bu rakamın 10 kişide 1 olarak seyretmesi ise raporlardan kaçmadı.

Bir Yılda 5 Milyonluk Artış Yaşandı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İbrahim Halil Öztop, 2022 Eylül sonu itibarıyla 2,7 milyon olan bakiyeli pay yatırımcısı sayısının, 2023 Eylül sonu itibarıyla 7,8 milyon kişiye ulaştığını açıkladı. Bu, bir yılda 5 milyonluk bir artışa işaret ediyor.

Öztop, yeni katılan yatırımcıların daha genç yaş gruplarında olduğunu ve kadınların katılımının arttığını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Ayrıca, pay piyasasına yatırım yapanların yarısının portföyünün 10 bin TL’nin altında olduğunu belirterek, sermayenin tabana yayıldığını vurguladı.