Kasapta, manavda, kuaförde, doktor muayenehanelerinde, elektronik mağazalarında kredi ya da banka kartı ile ödeme edinmek yerine, müşterilerini IBAN’la ödemeye yönlendiren, bundan başka alışveriş karşılığında fiş-fatura kesmeyen esnafa kötü haber geldi. Define ve Maliye Bakanlığı bütün işletmelerin hesaplarına IBAN yoluyla gelen transferleri didik didik incelemeye başladı.

KAREKODLU TABELA KOYMAYA BAŞLADILAR

Son dönemde esnaf, banka POS cihazlarının yüksek komite oranları ve alışveriş bedelinin tahsil sürelerinin 45 güne yaklaşması nedeniyle IBAN ile ödemeye yönelmişti. Öyle fazla esnaf işyerine IBAN’ların olduğu karekodlu tabela koymaya başlamıştı. Oysa IBAN ile ödeme suistimalleri de beraberinde getirdi. Kimi esnaf kendilerinin IBAN’ını kasa önüne koyarken, kimi de üçüncü şahıslara ait IBAN’ları kiralamaya başlamıştı.

DEVLETTEN VERGİ KAÇIRIYORLAR

Birçok işletme; aylık 15-20 bin TL’ye başkalarının IBAN’larını kiralayarak ayrıca hakiki kazançlarını açıklama dışı bırakıp vergiden kaçıyordu ayrıca de dolandırıcılığa zemin hazırlıyordu. Kredi kartı ile alışveriş yapıldığında makbuz ve fatura kesmek zorunda olan esnaf, IBAN’la ödemede makbuz de vermiyordu. Vatandaştan, havalenin açıklama kısmına da ‘ödeme’ yazılmasını veya anlamsız bırakılmasını istiyordu. IBAN ile ödeme, vergisini ödeyen esnafla haksız rekabete de neden oluyordu.

HESAPLAR TEK TEK İNCELENİYOR

Define ve Maliye Bakanlığı IBAN ile ödeme yaygınlaşınca esnafın banka hesaplarını incelemeye aldı. İşletmelere ve işletmeyle ilişkili bütün hesaplara IBAN yoluyla gelen transferler inceleniyor. Yalnızca işletme sahiplerinin yok yakınlarının ve çalışanlarının hesapları ile kiralama yoluyla kullanılan hesaplar da denetleniyor. Banka hesap hareketleri, tapu ve vasıta sicilleri gibi verilerden yola çıkılıyor. Gerçek kazançlarını demeç dışı bırakanlar yoklama kapsamına alınıyor. Kiralama yoluyla edinilen banka hesapları da MASAK mevzuatı çerçevesinde terörün finansmanı, kara para temize çıkartma, yasa dışı bahis gibi suç unsuru barındıran eylemler kapsamında inceleniyor.

HER BİR FİŞ İÇİN 3 BİN 400 LİRA

Denetimleri sıklaştıran Maliye binlerce işletmeyi tespit etti. Kendisine ait banka hesabına (IBAN) ödeme alan işletmelerin yaptıkları mülk ve hizmet satışlarına ilişkin belgelerini düzenlemeleri gerekiyor. Banka hesapları ile düzenledikleri belgeler aralarında herhangi bir düzensizlik bulunmazsa ceza kesilmiyor. Fakat, ödemeleri banka hesabından alıp makbuz vermeyen işletmelere her bir makbuz için 3.400 lira, fatura vermeyen işletmelere ise her bir fatura için 3.400 liradan az olmamak üzere belgede yer alması gereken tutarın yüzde 10’u oranında özel usulsüzlük cezası kesiliyor. Ifade dışı bırakılmış hasılat nedeniyle ödenti kaybına neden olunduğu için aidat incelemesi de yapılıyor veya yapılan tespitler başlıca alınarak dönem matrahları takdir ediliyor, ödenti cezaları kesiliyor.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Define ve Maliye Bakanlığı Mehmet Şimşek Maliye Kuaför Banka Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur