TÜİK nisan ayı enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici fiyatı endeksindeki (TÜFE) artış 2024 yılı nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 3,18, bir önceki yılın aynı ayına kadar yüzde 69,80 oldu.

MAKSIMUM ARTIŞ KARA YOLU TAŞIMACILIĞINDA

Tüketici fiyatları bazında nisanda maksimum fiyat artışı yüzde 34,24 ile “kara yolu ile şehirlerarası gezgin taşımacılığı”nda, azami fiyat düşüşü ise yüzde 8,28 ile sebze (patates ve bazı yumru tümör hariç) ile ilgili ürünlerde görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine tarafından, geçen ay kara yolu ile şehirler arası gezgin taşımacılığındaki fiyat artışını yüzde 17,69 ile hava yolu ile yolcu taşımacılığı, yüzde 13,57 ile kümes hayvanları eti izledi.

Nisanda fiyatı en çok çoğalma gösteren öteki ürünler aralarında yüzde 13,12 ile taze meyveler, yüzde 10,53 ile sigaralar ve yüzde 9,28 ile kuzu eti yer aldı.

MAKSIMUM DÜŞÜŞ SEBZE ÜRÜNLERİNDE

Geçen ay en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 8,28 ile sebze (patates ve bazı yumru tümör hariç) ile ilgili ürünlerde gerçekleşti. Bunu, yüzde 6,48 ile yumurta ve yumurta ile ilgili ürünler, yüzde 1,17 ile margarin, yüzde 0,43 ile makarna çeşitleri takip etti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Türkiye İstatistik Kurumu Zam Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur