S&P, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmesini açıkladı. Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Türkiye’nin uzun vadeli kredi notunun “B”den “B+”ya yükseltildiği ve kredi notu görünümünün “artı” olarak korunduğu bildirildi.

2 YIL İÇİNDE ENFLASYONDA DÜŞÜŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

Türkiye’de lokal seçimlerin ardındaki dış dengelenmenin de etkisiyle para, maliye ve gelirler politikası arasındaki koordinasyonun iyileşeceğinin düşünüldüğü belirtilen açıklamada, gelecek 2 sene içinde portföy girişlerinin artacağının, cari açıkların daralacağının, enflasyon ve dolarizasyonda düşüşün öngörüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, politika yapıcıların, cari açığın daraldığı ve dolarizasyonun aksine döndüğü ortamda enflasyonu düşürmeyi ve liraya olan güveni yeniden tesis etmeyi başarması halinde Türkiye’nin kredi notunun yükseltilebileceği ifade edildi.

Standard & Poor's Türkiye'nin kredi notunu yükseltti

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN ARTMA BEKLENTİSİ YILLIK YÜZDE 3

Ülke ekonomisine ilişkin tahminlerin de yer aldığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin bu yıl ve gelecek yıl yüzde 3 büyümesinin beklendiği belirtildi.

Açıklamada, ülkede tüketici fiyat artışlarının bu sene yüzde 55,8 ve gelecek sene yüzde 27,3 olacağının varsayım edildiği bildirildi.

MOODY’S VE FİTCH DE KREDİ NOTUNU YÜKSELTMİŞTİ

S&P, Türkiye’de son dönemdeki politika düzenlemeleri nedeniyle aralık ayında yıllık dışı değerlendirmeye artan bir şekilde ülkenin kredi notu görünümünü “hareketsiz”dan “pozitif”e çevirmişti.

Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody’s de ocak ayında Türkiye’nin kredi notu görünümünü “tembel”dan “fazla”e çıkarmıştı.

Fitch Ratings ise martta Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, anekdot görünümünü “tembel”dan “artı”e çevirmişti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Türkiye Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur