Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamalarda toplamda 3 yeni halka arz olmuş şirketin paylarında gerçekleşen işlem kısıtlamalarını sizler için derledik.

VBTS Kapsamında Kısıtlama Getirilen Yeni Halka Arzlar

İşte borsada paylarında işlem kısıtlaması gerçekleşen hisseler:

Tarkim Bitki Koruma #TARKM

Borsa İstanbul, Tarkem Enerji ve Çevre Yatırımları A.Ş. (TARKM) payında olağandışı fiyat ve miktar hareketleri nedeniyle yeni bir işlem tedbiri uygulamaya başladığını duyurdu.

Buna göre, TARKM payları 27 Eylül 2023 ile 26 Ekim 2023 tarihleri arasında emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması uygulamalarını kapsamaktadır.

Borsa İstanbul, bu tedbirin TARKM payında halihazırda uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri ile birlikte devam edeceğini belirtti.

Ayrıca, SPK’nın 6 Şubat 2023 tarihli kararıyla Borsa İstanbul Pay Piyasasında tüm paylarda açığa satış işlemlerinin yasaklandığını hatırlattı.

Adra GYO #ADGYO

Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulu kararıyla devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, Adra GYO #ADGYO payları 27 Eylül 2023 ile 26 Ekim 2023 tarihleri arasında açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Borsa İstanbul, bu tedbirlerin payların işlem gördüğü pazarın veya platformun işlem kurallarından ayrı olarak değerlendirildiğini ve tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam edeceğini belirtti.

Gıpta Ofis Kırtasiye #GIPTA

20 Eylül Çarşamba günü Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında işlem yasağı getirilen bir diğer şirket ise #GIPTA olmuştu. Gıpta Ofiss payları, 21 Eylül 2023 ile 20 Ekim 2023 tarihleri arasında açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.