Define Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, nisan ayında enflasyonun beklentiler doğrultusunda yüzde 3,18 gerçekleştiğini belirterek, “Takvim enflasyon mayıs ayında yığın noktasına ulaştıktan sonra öngörülerimiz doğrultusunda bariz bir şekilde düşmeye başlayacak” dedi.

“MAYISTA YOKUŞ NOKTASINA ULAŞIP KESKİN BİR ŞEKİLDE DÜŞMEYE BAŞLAYACAK”

Bakan Yıldırım, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileriyle ilgili sosyal medya hesabı üzerinden değerlendirmede bulunarak şu ifadeleri kullandı: “Nisan ayında enflasyon beklentiler doğrultusunda yüzde 3,18 gerçekleşti. Programımız doğru ekonomideki dengelenme ve azalan cari açık, her tarafta tesis edilen bütçe disiplini, milletlerarası kaynak girişindeki zinde büyüme ve yurtiçi portföy tercihlerinin TL’ye yönelmesi, enflasyonla mücadeleyi destekliyor.

Yıllık enflasyon mayıs ayında yokuş noktasına ulaştıktan sonra öngörülerimiz doğrultusunda bariz bir şekilde düşmeye başlayacak. Böylece enflasyonla mücadelede geçiş dönemi sonlanacak ve dezenflasyon sürecine gireceğiz. Dezenflasyonla birlikte beklentilerde iyileşme daha da belirginleşecek ve bu da enflasyondaki düşüşü destekleyecek” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım Ekonomi Maliye Finans Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur