İsrail ordusu, 7 Ekim 2023’ten bu yandan saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde çocuk ve kadın demeden katliamlarına devam ediyor. Dünyanın gözü önünde yapılan bu katliamın durdurulması için Türk makamlarından da tepkiler yükselmiş ve Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan’da İsrail ile yapılan ihracat işlemlerini kısıtlama kararı almıştı. Bu gelişmenin ardındaki Ticaret Bakanlığı, yayınladığı yeni açıklamada her türlü ihracat ve ithalat işleminin durdurulduğunu duyurdu. Ticaretin kesilmesi ise İsrail medyasında, “Türk boykotunun İsrail ekonomisi üzerindeki sonuçları çok büyük olacak” başlıklı yazıyla yer buldu.

KISITLAMANIN ARDINDAN ŞİMDİ DE ERTELEME KARARI

Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada, İsrail’in hükümetinin uluslararası mütareke çabalarını karşılıksız bıraktığı ve insani yardımları engellediği vurguladı ve “Türkiye bunun üstüne 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 54 mahsul grubunun İsrail’e ihracatını kısıtlamıştır. Alınan bu kararda, İsrail Gazze’de anında mütareke bildiri edene ve tatmin edici miktarda ve kesintisiz insani destek akışına müsade verinceye dek kısıtlama tedbirlerinin yürürlükte kalacağı vurgulanmıştır. Buna rağmen, İsrail Hükümetinin agresif tutumunu sürdürdüğü, Filistin’deki insani trajedinin kötüleştiği müşahede edilmektedir. Bu itibarla, devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçilmiş, İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur” dedi.

Türkiye'nin tüm ticareti durdurması İsrail'de paniğe neden oldu: Sonuçları çok büyük olacak

İSRAİLLİ BAKAN, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I MAKSAT ALDI

Türkiye‘nin aldığı kritik kararı devlete ait sosyal medya hesabından duyuran İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili skandal açıklamalarda bulundu. Türkiye’yi ticaret anlaşmalarını ihlal etmekle suçlayan Katz, İsrail Dışişleri Bakanlığı’na ‘yerel imal ve öteki ülkelerden ithalata odaklanarak ticarette alternatifler aranması talimatı verdiğini söyledi.

Türkiye'nin tüm ticareti durdurması İsrail'de paniğe neden oldu: Sonuçları çok büyük olacak

İSRAİL BASINI TİCARETİN KESİLMESİNE ÖFKELENDİ

Türkiye’nin kararı sonrası İsrail medyasında gözle görülür bir hiddet hakim. Maariv gazetesi “Erdoğan adım atıyor, İsrail kambur duruyor” başlıklı haberinde, Türkiye’nin kararının İsrailli meslek insanları arasında öfkeye neden olduğunu yazdı.

“TÜRKİYE’YE BAĞIMLILIKTAN KURTULMALIYIZ”

Gazeteye konuşan Merhavim Belediye Başkanı Shay Hajaj “Defalarca uyarıda bulunduk. İsrail taze yiyecek üretiminde bağımsız olmalı, diğer ülkelere bağımlı olmamalıdır.” derken, Üreticiler Birliği Başkanı Dr. Ron Tomer ise, “Türkiye’den yapılan tüm ithalata hemen şimdi üç yıl süreyle %100 oranında koruyucu gümrük vergisi uygulanmalı ve bazı ürünlerin ithalatı iyice yasaklanmalıdır.” dedi ve ekledi; “Hükümet Türkiye’ye bağımlılıktan kurtulmak elinden gelen her şeyi yapmalıdır.”

Türkiye'nin tüm ticareti durdurması İsrail'de paniğe neden oldu: Sonuçları çok büyük olacak

“TÜRK BOYKOTUNUN SONUÇLARI KOSKOCOMAN OLACAK”

Calcalist, “Türk boykotunun İsrail ekonomisi üzerindeki sonuçları çok büyük olacak” başlıklı haberinde Milli Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü’nden Yigal Maor’un sözlerine yer verdi.

Türkiye’nin şimdiye değin birçok ürünün makul fiyatlarla tedarik edildiği bir kaynak olduğunu söyleyen Maor, Ankara’nın hamlesinin sonuçlarının İsrail için çok ağır olacağını belirterek şunları söyledi;

“Tatlı ve konservelerden, sebze ve meyvelere kadar aklınıza gelebilecek her şey Türkiye’den geliyor. Uluslararası şirketler Türkiye’de montaj yapıyor. Mesela Toyota Corolla Türkiye’de monte ediliyor ve şimdi İsrail’e araba göndermenin olası olmadığı söyleniyor. Koşul gemilerin İstanbul ve Çanakkale Boğazı’ndan geçmesinin engellenmesi veya Türkiye semalarında uçuş yasağı getirilmesiyle daha da kötüleşebilir”

Türkiye'nin tüm ticareti durdurması İsrail'de paniğe neden oldu: Sonuçları çok büyük olacak

TÜRKİYE’NİN KARARI DÜNYA MANŞETLERİNDE

İngiliz Guardian gazetesi Türkiye’nin Gazze’deki ‘insani trajedi’ sebebiyle İsrail’le tüm ticareti durdurduğunu yazdığı haberinde laf konusu hamlenin, eski iki yakın müttefik arasında kötüleşen gerilimi daha da derinleştireceğini iddia etti.

BBC de iki ülke arasındaki ticaretin geçtiğimiz yıl yaklaşık olarak 7 milyar dolar bedel olduğuna dikkat çekti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yanlamasına Tel Aviv yönetimini sert sözlerle eleştirdiğini hatırlattı.

Türkiye'nin tüm ticareti durdurması İsrail'de paniğe neden oldu: Sonuçları çok büyük olacak

“BU ADIM TÜRKİYE’NİN İSRAİL MÜCADELESİNDE BİR CEPHE”

Aljazeera de iki ülke arasındaki ticaret hacmine dikkat çekerken Türkiye’nin kararının İsrail’in tepkisini çektiğini yazdı.

Fox News, Türkiye’nin Gazze’deki savaşa aleyhinde protestosunun son hamlesi olarak İsrail ile ticareti kestiğini yazdı. İsrail’in duruma tepki gösterdiğini yazar Fox News “Bu adım Türkiye’nin İsrail’e karşısında mücadelesinde sadece bir cephe. Türkiye Milletlerarası Adalet Divanı’nda İsrail karşısında süren soykırım davasına müdahil olma kararı aldı.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN TAVRI GİDEREK SERTLEŞİYOR”

Middle East Eye (MEE) Türk hükümetinin ilk olarak 9 Nisan’da İsrail’e 50’den pozitif ürüne ihracat kısıtlaması getirdiğini, sonra soykırım davasına müdahil olma kararı aldığını acilen de ülke ile olan bütün ticaretini durdurduğunu belirterek Ankara’nın tavrının gitgide artarak sertleştiğini yazdı.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Türkiye Ekonomi İsrail Dünya Uluslararası İlişkiler Gündem Politika Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur