Şanlıurfa‘da nisan ayında tarlalara gömülerek gizlenen 351 tescil dışı trafonun 100 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak güçte olduğu bildirildi.

DRONE İLE RUTİN KONTROL GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dicle Elektrik’ten yapılan açıklamaya tarafından, saha çalışmalarının yanında teknoloji kullanımı ile kaçakla mücadeleyi etkin bir şekilde sürdüren dağıtım şirketi, jandarma desteği ile Şanlıurfa’nın Akçakale, Ceylanpınar, Eyyübiye, Haliliye, Harran, Siverek ve Viranşehir ilçelerinde drone ile rutin denetleme gerçekleştirdi. Kontrollerde asgari 100 bin nüfuslu bir ilçeye yetecek yaklaşık 53 bin 500 KVA gücünde 351 kayıt dışı elektrik trafosu tespit edildi.

Şanlıurfa'da tarlalara gömülü 351 kayıt dışı trafo tespit edildi

EKONOMİYE ZARARI YILDA 200 MİLYON LİRADAN FAZLA

Firari kullanıcıların normalden 9-10 kat artı enerji tükettiği, bunun da miktar sürekliliğini sekteye uğrattığı vurgulanan açıklamada, yalnızca nisan ayı içinde yapılan denetimlerde saptama edilen firari trafoların sulama sezonunda çalışsa bile ekonomiye zararının yılda 200 milyon liradan pozitif olduğuna dikkat çekici edildi. Ceylanpınar ve Viranşehir’de 19 kayıt dışı trafoya el koyan dağılma şirketi, kalan 332 kayıt dışı trafoya el konulması için kabahat duyurusunda bulundu. Drone kayıtlarında trafoların tarlalara gömülerek gizlendiği tespit edildi.

Şanlıurfa'da tarlalara gömülü 351 kayıt dışı trafo tespit edildi

“KAÇAK TÜKETİMLE ÇABA SÜRECEK”

Kaçak tüketimle uğraş vurgusu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi; “Bugüne kadar süren mücadele neticesinde alan genelinde yüzde 42,8’e düşürülen kaçak tüketimle çaba sürecek. Bölgede elektriği bu şekilde hunharca ve firari kullanan vatandaşlar bölüştürme ve iletim hatlarına koskocoman zararlar vermektedir. Bu şart bölgedeki abonelerin kaliteli ve kesintisiz elektrik kullanım haklarını yok etmektedir. Özellikle tarımsal sulama döneminde hatlara orantısız fazla yüklenme nedeniyle meydana gelen arızalar, bu bölgelerdeki dağıtım şebekesinin adamakıllı çökmesine sebep olmakta ve uzun süreli kesintilere niçin olmaktadır.

Şanlıurfa'da tarlalara gömülü 351 kayıt dışı trafo tespit edildi

“ZORUNLU KESİNTİLER KAÇINILMAZ OLACAK”

Bu koşul yalnızca bölgenin değil, ülkenin sürekli enerji arzını da tehdit ettiği için bu şekilde kaçak kullanımın devam etmesi durumunda, şebekenin aşırı yüklenildiği zamanlarda gerekli kesintiler de kaçınılmaz olacaktır. Bu bağlamda sahada fiili olarak teknoloji destekli kontrollere kesintisiz devam ediyoruz. Elektrik hırsızlığı ile mücadelemiz kararlılıkla sürecek.”

Kaynak: AA / Ekonomi

Viranşehir Şanlıurfa Akçakale Siverek Harran Güvenlik Enerji Teknoloji Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur