Tavuk etinde son 5 ayda yaşanan artış Ticaret Bakanlığı’nı da harekete geçirdi. Fiyat artışına sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak için çalışma başlatılırken kanatlı et ihracatına kısıtlama getirildi.

AYLIK BAZDA AZAMİ 10 BİN TON SINIRLAMA

Tavuk eti ihracatı 1 Mayıs 2024 tarihinden 31 Aralık 2024 tarihine dek, aylık bazda maksimum 10 bin ton, toplamda ise bu yıl ardına kadar 80 bin ton olacak şekilde sınırlandırıldı. öte taraftan tavukçuluk sektöründe yanına varılmaz pahada fiyat uygulayan 8 firmaya da para cezası uygulandı.

“KIRMIZI ET ALAMAYANLAR BEYAZ ETE YÖNELDİ”

Sektör temsilcileri kırmızı et ücretini karşılayamayanların beyaz ete yöneldiğini bunun da son zamanlardaki fiyat artışına etkisi olduğunu belirtiliyor.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA VAR

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi : “Bilindiği gibi, kümes hayvancılığı ve beyaz et sektöründe dünyanın en kayda değer imalatçı ve ihracatçı ülkeleri arasında yer alan ülkemizde, yıllardır süregelen üretim ve ihracattaki dürüst politikalar ile mevcut üretim hacmine ulaşılmış, sektör uzun yıllardır iç istek ile yurt dışı talebi bir arada karşılayabilecek kabiliyeti muhafaza etmiştir.

“RİSKLER FİYAT ENDEKSİNDE YUKARI YÖNÜ OLAN EĞİLİM OLUŞTURDU”

Son yıllarda yaşanan yöresel ve küresel riskler, küresel yiyecek fiyat endeksi üzerinde yukarı yönlü bir eğilim oluşturmuş ve bilhassa temel tarım ürünlerinde ülkelerin iç piyasa arzını koruma faaliyetlerini ortaya çıkarmıştır. Buna alt olarak, muhtelif ürünler ile birlikte ülkemizde de tüketim açısından en kayda değer hayvansal protein aracı olan kümes hayvancılığı ürünleri de 2023 yılının Mayıs ayı içerisinde İhracı Kayda Ast Mallar Listesine alınmıştı.

Bununla beraber, 2024 yılının ilk aylarında tavuk eti fiyatlarındaki yükselme hızının genel enflasyonun, yem ve enerji gibi maliyet kalemleri ile döviz kurundaki aylık fiyat değişimlerinin çok üstüne çıktığı gözlemlenmiştir. Bu şart, laf konusu ürün grubunda klasik piyasa şartlarının dışına çıkıldığını ve klasik fiyatlama davranışlarının bozulduğunu göstermiştir.

“İHRACATA YÖNELİK DÜZENLEMELER YAPILMASI GEREKLİLİĞİ İSPAT ETTİ”

Fiyat oluşumları izlenirken üretim ve ihracat gelişimleri analiz edilmiş, iç ve dış talepte olası senaryolar özenle tetkik edilmiş, ilgili kamu kurumları ve sektörel kuruluşlar ile istişareler gerçekleştirilerek, üretim, tüketim, dış ticaret ve fiyat oluşumları zarfında detaylı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Tüketim alışkanlıklarındaki ve iç talepte yaşanan değişimlerin, spekülatif fiyat yükselişlerini beraberinde getirdiği görülmüştür. Yapılan analizler iç piyasada alıcı refahının korunabilmesi için talep yönlü sıkıntılara mahal verilmemesini teminen, laf konusu mahsul ihracatına karşın bir takım düzenlemeler yapılması gerekliliğini kanıt etmiştir.

Bununla birlikte, sektörde ölçek ekonomisinin sürdürülebilmesi, iç talepte yaşanabilecek dalgalanmaların imal kaybına sebebiyet vermemesi ve yoğun çabalar ile kazanılan ihracat pazarlarının korunabilmesinin de ülkemizin ekonomik menfaatleri açısından manâlı olduğu değerlendirilmiştir.”

Ticaret Bakanlığı Kısıtlama İhracat Hayat Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur