Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında bugün toplanacak. Nisan ayı faiz kararının saat 14.00’te açıklanması bekleniyor.

EKONOMİSTLER NE BEKLİYOR?

AA Finans’ın TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına karşın beklenti anketi, 16 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyan değeri, faizin yüzde 50’de değişmez bırakılması yönünde oldu. Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 50 ile yüzde 55 arasında yer aldı.

YIL SONU BEKLENTİSİ YÜZDE 45

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 oldu. Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 50’ye yükseltilmişti.

YABANCI UZMANLAR BEKLENTİLERİNİ AÇIKLADI

Yabancı uzmanlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini sabit bırakacağını varsayım ederken, bankanın politikaları ve cari işlemlerde öngörülen iyileşmeyle liranın ileriki aylarda cazibesinin artabileceğini söyledi. Natixis Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Ekonomisti Inna Mufteeva, “Mevcut TCMB Başkanı’nın güvenilirliğini ve bağımsızlığını pekiştiren mart ayındaki beklenmedik faiz artırımının peşinde bu faiz artışının liraya olumlu etkisini göz önünde bulundurursak TCMB bu kararın bundan daha sonra Türk ekonomisine nasıl yansıdığını bakmak isteyebilir.” dedi.

Liranın bir vakit istikrara kavuştuğunu, en azından değerinde kaybı hızının yavaşladığını belirten Mufteeva, dolayısıyla dövizdeki fazla trendin ileriki aylarda yurt içi fiyatlardan kaynaklanan baskıların bir kısmını hafifletmesinin beklendiğini açıklama etti. Mufteeva, nisan ayına ilişkin enflasyon verileri 3 Mayıs’ta açıklanacağı için fiyat dinamiklerindeki bu iyi eğilimin doğrulama edilmesini beklemenin akla yatkın olabileceğini aktardı. öte taraftan, irtibat ve ileriye yönelik sözle yönlendirmenin açıkça şahin olabileceğini dile getiren Mufteeva, bu faktörler göz önüne alındığında mevcut durumun devam edeceği ve faizlerin sabit bırakılacağı öngörüsünde bulundu.

“LİRANIN, İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE GÜÇLENMESİNİ BEKLİYORUZ”

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB’nin politika faizini yüzde 50’de sabit bırakacağı öngörüsünde bulundu. TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın, Washington’da yaptığı açıklamadaki “En büyük önceliğimiz enflasyonla çaba ve piyasa koşullarına emrindeki olarak olası olduğu değin rezerv toplamak” ifadelerini anımsatan Drimal, yılın ikinci çeyreğinde liranın cazibesinin artabileceğini kaydetti.

Turizm sezonunun sürat kazanmasının ardından cari işlemler hesabındaki mevsimsel iyileşme ve TCMB’nin finansal sıkılaştırmasının etkisiyle de liranın desteklenebileceğini vurgulayan Drimal, “Liranın, ikinci ve üçüncü çeyrekte güçlenmesini bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Merkez Bankası Türkiye Ekonomi Banka Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur