Türkiye Büyük Insanlar Meclisi’nde gündem yoğun. Meclis bu hafta 23 Nisan etkinliklerine konut sahipliği yapacak. Salı günü 23 Nisan Milli Bağımsızlık ve Çocuk Bayramı sebebiyle Genel Kurulda özel oturum gerçekleştirilecek.

AKŞAM RESEPSİYON GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Meclis’te temsilcilik edilen siyasi partilerin genel başkanları oturumda 10’ar dakikalık söylev yapacak. Akşam ise 23 Nisan resepsiyonu gerçekleştirilecek.

ENERJİ ALANINDAKİ YASA TEKLİFİ GÖRÜŞÜLECEK

Meclis Genel Kurulu’nda Çarşamba günü enerji alanındaki yasa teklifinin görüşmelerine başlanacak. Teklif, yerli üretim ve ithal doğal gazın Türkiye’de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak pazarlanabilmesini içeriyor. Düzenlemeye göre; kıyı ve sahil şeritleri hariç olmak üzere denizler ve göllerde yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulabilecek.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞI YAPAN İŞLETMELER ŞİMDİ YANDI

Meclis gündemine gelmesi beklenen kayda değer yasa teklifleri de var. Onlardan biri Ticaret Kanunu’nda yapılacak düzenleme olacak. Takriben 20 maddeden oluşması öngörülen teklifte, fahiş fiyat artışı yapan işletmelere bahşedilen yönetimsel para cezalarının artırılmasına ilişkin düzenleme de yer alacak. Hem işletmelere kapatma yaptırımı getirilmesi de Meclis’teki görüşmeler sırasında tartışılacak.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI TEŞKİLAT YAPISI DEĞİŞİYOR

Bu hafta Meclis Başkanlığına sunulması planlanan diğer önerge, Ulusal Savunma Bakanlığının teşkilat yapısındaki değişiklikler içeriyor.

23 Nisan Türkiye Hukuk Enerji Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur