Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,48 yükselişle 9.763,37 puandan başladı.

Borsa güne yükselişle başladıBorsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, önceki kapanışa kadar 46,59 puan ve yüzde 0,48 bedel kazanarak 9.763,37 puana çıktı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,56 ve holding endeksi yüzde 0,37 çoğalma kaydetti. Sektör endeksleri aralarında en fazla kazandıran yüzde 2,59 ile sigorta olurken, tek kaybettiren yüzde 3,73 ile spor oldu.

Dün, dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,05 layık kaybıyla 9.716,77 puanla tamamladı.

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD’de dün açıklanan verilerden alınan sinyallerin ülkede enflasyonla mücadelenin beklenenden uzun sürebileceğine göze çarpan etmesiyle girift bir seyir izlendiğini ifade etti.

öte taraftan dün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 50’de tuttu.

Faiz kararının arkasında, TCMB’den yapılan duyuruya göre, mali aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi, Türk lirası (TL) mevduat payının artırılması ve Kur Korumalı Mevduat’tan (KKM) TL mevduata geçişin desteklenmesi nedeniyle TL zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz oranı yükseltildi.

Duyuruda, KKM için tesis edilmesi gereken gerekli karşılık tutarına onarım ve TL’ye geçiş oranına göre uygulanan faiz oranı üstteki sınırı, politika faiz oranının yüzde 60’ı, TL mevduat için tesis edilmesi gereken gerekli karşılık tutarına TL’ye geçiş oranı seviyesine göre uygulanan faiz oranı üst sınırı, politika faiz oranının yüzde 80’i olarak belirlendi.

Böylece belirlenen koşulları yerine getiren bankaların tesis edilen zorunlu karşılık tutarı için alabileceği en yüksek faiz KKM hesaplarında yüzde 30, TL mevduat hesaplarında yüzde 40 oldu.

Analistler, bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt haricen ise ABD’de kişisel tüketim harcamaları ve Michigan Üniversitesi alıcı güven endeksi verilerinin peşine düşüp takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.800 ve 9.900 seviyelerinin direnç, 9.700 ve 9.600 puanın takviye konumunda olduğunu kaydetti. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur