Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,35 layık kazanarak 9.564,26 puana çıktı.

Borsa günün ilk yarısında yükseldi

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün birincil yarısında yüzde 0,35 layık kazanarak 9.564,26 puana çıktı.

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 33,80 puan artışla 9.564,26 puana yükseldi. Toplam işlem hacmi 39,1 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 2,54, holding endeksi yüzde 0,31 bedel kazandı.

Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,01 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 3,01 ile parasal kiralama faktoring oldu.

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönem politikalarına ilişkin belirsizliklerin fiyatlamaları zorlaştırmaya devam ettiğini belirtti.

Dün, Define ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) kadar düzenlenen Küresel Dış Görünüş Forumu’nda Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yıldırım, piyasaların ve yatırımcıların çoğunlukla enflasyonun düşeceği ve Orta Vadeli Program’ın (OVP) sonuç vereceğine inanmaya başladığını açıklama ederek, şunları kaydetti:

‘Yatırımcıların Türkiye’ye perspektif geçen seneye göre değişti. Geçen yıl yatırımcıların ortodoks politikalardan geri adım atılması, programın uygulanmaması ihtimali konusunda şüpheleri vardı. Bu sene bu konuda hemen hemen hiç soru gelmedi. Yani artık programın sürekliliğine dair soru gelmiyor, sorular daha çok programın detaylarına ilişkin oluyor.’

Analistler, öğleden sonra yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de Philadelphia Fed imalat endeksinin peşine düşüp takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.600 ve 9.700 seviyelerinin direnç, 9.500 ve 9.400 puanın takviye konumunda olduğunu kaydetti. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur