6 Şubat 2023’teki depremlerin en yıkıcı etkinin görüldüğü Hatay’da inşaat sektöründe iş yoğunluğu yaşanıyor. Yeni bir büyük kasaba kurulurken kalıp ustalarının yevmiyeleri artarken eleman sıkıntısı yaşanıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerinin arkasında başlayan Hatay’ın baştan inşa sürecinde inşaat sektöründe yevmiyeler arttı fakat yetişen çırak olmaması ve yeteri dek eleman olmaması sıkıntıya niçin oluyor. Kalıp ustalarının yevmiyeleri ortalama bin 500 TL’yi bulurken inşaat ustaları, iş sorunu yaşayan ustalara “Hatay’a gelip çalışabilirsiniz” çağrısında bulundular.

YOĞUNLUK 2 YIL DAHA DEVAM EDECEK

Kalıp ustası Ahmet Turunç, işlerinin epeyce yoğun olduğunu ve önümüzdeki 2 yıl boyunca yoğunluğun devam edeceğini belirterek, “Sıradan yoğunuz, işçi bulgu sıkıntımız var. Elimizden geldiği değin güzel Hatay’ımızı inşa etmeye çalışacağız. İşimizin ağır olduğu için kimse bu işe el atmıyor. Bu gidişle 2 sene değin bu yoğunluk devam edecek gibi fakat aslında çok yorulduk. Bir kalıpçının yevmiyesi Hatay’da sıradan bin 500 TL keşke böyle bir afet olmasaydı da böyle bir yoğunluk olmasaydı” dedi.

BAŞKA İLLERDEKİ USTALARA ÇAĞRI

Kalıp ustası Mecit Özçelik ise yevmiyelerin sıradan bin 500 TL’yi bulduğunu belirterek diğer illerde meslek bulmakta sorun yaşayan vatandaşlara ‘Hatay’a gelin’ çağrısında bulundu. Özçelik, “Depremin gerisinde iş yoğunluğu fazla var Hatay’da. Bu yoğunluğa yetişemiyoruz. Kalıp ustasının yevmiyesi bin 500 TL yevmiye alıyor Hatay’da. Alttan yetişen eleman değil, bölgede iş sahası da var. Ulaşmak isteyenler öteki illerden gelip çalışabilirler” ifadelerini kullandı.

Hatay'da günlüğü 1500 liraya inşaat işçisi bulunamıyor

Hatay'da günlüğü 1500 liraya inşaat işçisi bulunamıyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Deprem Hatay Yer Sarsıntısı Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur