Ticaret Bakanlığı‘nın e-ihale ile satışa çıkarttığı eşyalar aralarında ‘Koleksiyonluk spor malzemeleri’ kategorisinde yer alan spor ayakkabılar uyarı çekti. Amerikan Basketbol Ligi’nin ( Nba ) efsane isimlerinden Michael Jordan‘ın imzasını taşıdığı belirtilmiş 3 çift spor kundura, 15 Nisan’da ihaleye çıkartıldı.

3 ÇİFT AYAKKABININ FİYATI 5 MİLYON LİRA

Ticaret Bakanlığı’nın Mersin Tasfiye İşletme Müdürlüğü’ne (TİM) ait 2 Numaralı Tasfiye Ambarı’nda yer alan 3 çift spor ayakkabının satmak bedeli de 5 milyon lira olarak belirlendi. İhale 19 Nisan’da sona erdi. Ancak ayakkabılar için ihale süresince herhangi bir teklif verilmedi. Bunun üzerine Bakanlık, ayakkabıları aynı gün baştan ihaleye çıkarttı. Başvuru Formu süreci devamlı 100 bin lira güvence bedeli istenen ihalede ayakkabılara hemen şimdi öneri veren olmadı.

Ticaret Bakanlığı, Michael Jordan İmzalı Spor Ayakkabıları 5 Milyon Liraya İhaleye Çıkardı

GÜMRÜK İŞLEMLERİ MEVZUATA YERINDE ŞEKİLDE YAPILMADI

Ticaret Bakanlığı, tüzel kişiler ya da gerçek kişiler göre gümrüklere getirilen spor ayakkabılarının mevzuata uygun şekilde gümrük işlemi yapılmadığı için ambarda bekletildiğini yasal vakit sonunda da tasfiye sürecine başlatılıp, satış için ihaleye çıkartıldığını bildirdi.

Ticaret Bakanlığı, Michael Jordan İmzalı Spor Ayakkabıları 5 Milyon Liraya İhaleye Çıkardı

İhale açıklamasında ise şöyle dendi: “3 adet Michael Jordan imzalı basketbol ayakkabısı. Eşyalar beklemiş vaziyettedir. Eşya mevcut durumu ile satışa sunulmaktadır. Sistemde bulunan eşyaya ait bilgiler, bilgi niteliğindedir. Sistemde öneri veren istekliler e-ihalesi yapılan eşyayı mevcut haliyle görmüş, incelemiş ve e-ihaleye sunulduğu haliyle kabul etmiş sayılır. Eşyanın/Aracın alıcıya tesliminden daha sonra eşyanın/aracın piyasaya arzı, kullanımı ya da tescili için alınması gereken her türlü izin veya belgenin alınması, kayıt, tescil ya da bildirim işlemlerinin tip göre yerine getirilecek ve bunlara ilişkin her türlü parasal ağırlık ve yükümlülükler tip tarafından karşılanacaktır.”

Ticaret Bakanlığı, Michael Jordan İmzalı Spor Ayakkabıları 5 Milyon Liraya İhaleye Çıkardı

2,2 MİLYON DOLARA SATILMIŞTI

Geçen yıl Michael Jordan’ın 1998 yılında NBA final maçında giydiği kundura açık artırmada satıldı. Jordan’a maçı kazandıran ayakkabı, New York’taki Sotheby’s Müzayede Evi’nde yapılan açık artırmada 2,2 milyon dolara tip buldu. Jordan’ın 1998 yılında giydiği bu spor ayakkabı ise 2,2 milyon dolar ile bu zamana kadar satılan en pahalı spor ayakkabı unvanına sahip oldu. Jordan’ın kariyerinin başlarındayken giydiği bir diğer spor kundura da 2021 yılında yapılan açık artırmada, 1,47 milyon dolara satılmıştı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ekonomi

Ticaret Bakanlığı Michael Jordan Basketbolcu Basketbol Mersin Spor NBA Hukuk Yerel Spor Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur