Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yanına varılmaz pahada fiyatlarla mücadelede yeni ve daha caydırıcı tedbirler ortaya konacağını belirterek, “Milletimizin yanına varılmaz pahada fiyat yükünün altında ezilmesine katiyen müsaade etmeyeceğiz. Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek” ifadelerini kullanmıştı.

BAKANLIĞA BAĞLI EKİPLER 5 İLDE HAREKETE GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri sonrası harekete geçen Ticaret Bakanlığı ekipleri, 5 ilde lokanta ve kafelerde, tarife ve fiyat listelerinin görünür şekilde işletmenin önüne ve masaların üstüne konulması uygulamasına ilişkin kontrol yaptı. Bakanlık ekipleri, İstanbul, Samsun, Antalya, Gaziantep ve Çanakkale‘de gerçekleştirdikleri denetimlerde, fiyat tarifelerinin, söz konusu meslek yerlerinin antre kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne tüketiciler kadar kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulup konulmadığı incelendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim

ÜSKÜDAR’DA TEFTIŞ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Ticaret İl Müdürü İsmail Menteşe ve beraberindeki takım, Üsküdar’da gıda ve meşrubat hizmeti sunan meslek yerlerinin yanı sıra marketleri denetledi. Menteşe, denetimler esnasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe işaret ederek, “Bu değişiklikle lokanta, restoran ve kafe gibi yemek yemek ve içecek servisi sunan işletmelerde kapı önünde ve hizmet sunumu şekline göre masa üstlerinde veya sipariş verilen yerlerde fiyat etiketlerinin asılı bulunması zorunluluğu oluştu.” dedi.

İlk aşamada ayrıca sektör temsilcilerini keza de esnafı ziyaret ederek bilgilendirme yaptıklarını dile getiren Menteşe, “Peşinden denetimlerimize başladık. Ocaktan bugüne 3 bin 101 civarında işletmemizi denetledik. Buradan kaynaklı yaklaşık 6 bin 700 kuraldışılık tespit ettik. İdari yaptırımlar uyguladık, uygulamaya devam ediyoruz.” diye konuştu. Menteşe, tüm illerde olduğu gibi İstanbul’da da marketlerdeki temel yiyecek ürünleri başta almak üzere bütün ürünlerin etiketlerini denetleme ettiklerini, vatandaşlardan kendilerine gelen şikayetleri de değerlendiklerini söyledi. İsmail Menteşe, sene başından bugüne kadar İstanbul’da fiyat etiketi uygulamasındaki eksiklikler dahil olmak üzere karşılaştıkları aykırılıklar dolayısıyla 22-23 milyon lira civarında idari para cezası uygulandığını açıklama etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim

BİR KONTROL DE ÇANAKKALE’DE

Çanakkale‘de de zincir marketlerde fiyat etiketleri incelendi. Çanakkale Ticaret İl Müdürü Hakan Tuncerli, 6502 sayılı kanun zarfında ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği çerçevesinde satışa talep edilen mallar üzerinde fiyat etiketi bulundurma zorunluluğu bulunduğunu söyledi. Bu etiketin ambalajların, kutuların üzerinde olabileceğini dile getiren Tuncerli, şunları açıklama etti; “Fakat bunların bulundurulması zorunlu. Bunlar için asgari bilgilerin olması yeterli. Bizim için minimum bilgiler nelerdir? Ürünün satışa sunulan fiyatı, birim fiyatı gibi bilgilerin olması gerekiyor. Yerli üretim olup olmadığı, Bakanlıkça kesin logo gibi unsurları içermesi gerekiyor. Bunun haricinde son dönemlerde çoğunlukla restoran, kafe ve restoranlarda da denetimlerimiz devam ediyor. Bu denetimlerde de fiyat tarifesi ve listelerini denetim ediyoruz. Son yapılan değişiklikle fiyat tarifelerinin restoran, lokanta, kafe ve güya işletmelerin giriş kısmında müşterilerin rahatlıkla görebileceği ve okuyabileceği bir yerde bulundurulması zorunlu.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim

SAMSUN’DA TÜKETİCİ MAĞDURİYETLERİNİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Samsun‘da da Ticaret Bakanlığı ekipleri, İlkadım ilçesinde kafe, lokanta, pastane ve sözde işletmelerde teftiş yaptı. Samsun Ticaret İl Müdürü Kürşat Turpçu, fiyat etiketlerinin bulunup bulunmadığını, etiket ile kasa aralarında fiyat farkı olup olmadığını kontrol ettiklerini belirterek, yanıltıcı indirimlerin neden olduğu tüketici mağduriyetlerinin önüne geçmeye çalıştıklarını söyledi. İşletmelerde fahiş fiyat artışı olup olmadığını ve ürünlere ait raflarda fiyat etiketlerinin bulunup bulunmadığını incelediklerini dile getiren Turpçu, fiyat listelerinin meslek yerlerinin girişinde ve hizmet sunulan masaların üstünde tüketiciler tarafından kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde listelenmiş olmasının kayda değer olduğunu vurguladı. Turpçu, “servis ücreti” adı aşağı ücret alınıp alınmadığını da yoklama ettiklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim

“FİYAT LİSTELERİNİN OLUP OLMADIĞINI DENETIM ETTİK”

Gaziantep’te de Ticaret İl Müdürlüğüne bağlı ekipler, Kemal Köker Caddesi’nde etkinlik gösteren restoranları denetledi. Gaziantep Ticaret İl Müdürü İsmail İncesoy, denetimlerin Bakanlık koordinasyonunda aynı zamanlı olarak 5 ilde yapıldığını söyledi. Denetimlerin devam edeceğini belirten İncesoy, “Bilhassa fiyat listelerin olup olmadığını teftiş ettik. Bu başvuru 1 Ocak’ta başlamıştı. O zamandan beri yapılan denetimlerde bunu önemsiyoruz. Halkın mutlaka görebileceği yerde ve okunur olması gerekli etiketlerin. Bakanlığımız bu konu üstünde hassasiyetle duruyor.” diye konuştu. Vatandaşlardan Uzlaştırma Kavramak da bu denetimler doğru daha tehlikesiz gıdalar yediklerini dile getirdi. Denetimlerin daha sık yapılmasını isteyen Anlayışlı Olmak, “Bu denetimlere gerçekte ihtiyacımız var. Zaten devletimiz gereğini yapıyor. İnşallah daha iyi olacak. Herkes kafasına kadar fiyat yazıyor. Bunun önüne geçilmesi lüzumlu. Devletimize güveniyoruz.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim

ÇALIŞMALAR TİTİZLİKLE SÜRDÜRÜLÜYOR

Antalya’da Konyaaltı ilçesinde Ticaret İl Müdürü Halil Özşahan’ın da katıldığı denetimlerde, sahil bölgesindeki restoran ve kafelerin giriş kapısı önünde ve masalarda mönü olup olmadığı incelendi. Ekipler, restoran ve kafelerde mönü fiyatlarındaki tutarlılık ile servis ücretleri gibi uygulamalara yönelik denetlemelerde bulundu. Özşahan, il genelinde fazla sayıda ekiple yoklama yaptıklarını belirterek, incelemelerin tüketicinin idareli menfaatlerinin korunması açısından kritik öneme sahip olduğunu ifade etti. Özşahan, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için çalışmaların özenle sürdürüldüğünü kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim

Kaynak: AA / Ekonomi

Ticaret Bakanlığı Çanakkale Gaziantep İstanbul Antalya Samsun Yaşam Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur