İşgücü Piyasası Araştırması’nda gelecek 10 yılda ön plana çıkması beklenen mesleklerin yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay akıl uzmanı, bilişim uzmanı, inşaat mühendisi, pazarlama uzmanı, dil ve hitabe terapisti ve CNC operatörü olduğu belirlendi.

BAKAN IŞIKHAN VERİLERİ PAYLAŞTI

Konuyla ilgili açıklamada yer alan Alıştırma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, işgücü piyasasının ihtiyaçlarını saptamak ve etkili çözümler üretebilmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından 2023’de 2 ve üzeri istihdam karşılayan 86 bin iş yeriyle görüşülerek hazırlanan İşgücü Piyasası Araştırması’nın netice raporlarının yayımlandığını gösteren Işıkhan, şu ifadeleri kullandı:

“İş gücü ihtiyacının azami olduğu bölge imalat sektörü. İşverenlerden alınan geri bildirimlere tarafından gelecek 10 yılda ön plana çıkması beklenen meslekler ise yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı, bilişim uzmanı, inşaat mühendisi, pazarlama uzmanı, dil ve hitabe terapisti ve CNC operatörü.”

3 SEKTÖRDE KADIN ÇALIŞANLAR ERKEKLERDEN DAHA POZITIF

Bakanlıktan araştırmaya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya kadar, İŞKUR’un 5 Haziran-14 Temmuz 2023 tarihlerinde data formu uygulayarak gerçekleştirdiği araştırma kapsamındaki çalışanların yüzde 70’i erkekler, yüzde 30’u kadınlardan oluştu.

Bayan çalışan sayısının, erkeklerden daha yüksek olduğu sektörler, “insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri” ile “eğitim” oldu. Ayrıca kısmi zamanlı egzersiz yapılan iş yerlerindeki bayan istihdamının, kısmi zamanlı alıştırma yapılmayan meslek yerlerine kadar daha yüksek olduğu belirlendi.

Araştırmaya tarafından, işgücü ihtiyacının en fazla olduğu imalat sektöründeki iş yerlerinin yüzde 16,6’sında, aynı sektördeki 20 ve üzeri çalışanı olan meslek yerlerinin ise yüzde 37,3’ünde eleman ihtiyacı bulunuyor.

EN POZITIF ELEMAN ARANAN MESLEKLER

Araştırma kapsamında işverenler tarafından maksimum eleman aranan meslekler de belirlendi. En fazla açık iş olan 10 iş arasında, makineci (dikiş), garson, satmak danışmanı, ahşap mobilya imalat ustası, temizlik görevlisi, gazaltı kaynakçısı, konfeksiyon işçisi, akaryakıt satmak elemanı, ark kaynakçısı ve tartma taşıma şoförü yer aldı. Açık işlerde maksimum aranan beceriler, “yeterli mesleki ve teknik veri” ve “meslek tecrübesi” oldu.

Ülke genelinde meslek yerlerinin yüzde 8,7’sinde açık meslek bulunduğu, bu oranın 20 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerinde 27,6’ya ulaştığı saptandı. Kadın meslek gücü tercih edilen açık işlerde, makineci (dikiş), temizleme görevlisi, satış danışmanı, mutfak görevlisi, mantı ustası, ön muhasebeci, garson, konfeksiyon işçisi, aşçı ve okul öncesi öğretmeni meslekleri öne çıktı.

10 MESLEKTE ELEMAN TEMİNİNDE ZORLUK ÇEKİLİYOR

Araştırmada, işverenlerin yüzde 12,5’inin eleman temininde güçlük çektiği saptandı. Eleman temininde en fazla güçlük çekilen 10 iş, makineci (dikiş), garson, ahşap mobilya imalat ustası, gazaltı kaynakçısı, inşaat işçisi, satmak danışmanı, tır-albenili şoförü, tartma nakliye şoförü, mazot satış elemanı ve çelik kaynakçısı olarak sıralandı.

Bu mesleklerde eleman temininde zorluk çekilmesinin en manâlı nedenleri, “ilgili meslekte tatmin edici iş başvurusunun yapılmaması”, “zorunlu mesleki beceriye/niteliğe sahip eleman bulunamaması” ve “tatmin edici meslek tecrübesine sahip eleman bulunamaması” oldu.

Araştırma zarfında görüşülen meslek yerlerinde bir sene sonraki istihdam büyüme beklentisinin yüzde 5,4 olduğu tespit edildi.

En artı istihdam artışı beklenen 10 iş aralarında garson, kurye, satış danışmanı, makineci (dikiş), inşaat işçisi, ahşap mobilya imalat ustası, ark kaynakçısı, ağırlık nakliye şoförü, konfeksiyon işçisi ve ağ teknolojileri meslekleri gösterildi.

İŞVERENLERLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜLECEK

İŞKUR, 2024 yılı İşgücü Piyasası Araştırmasını 15 Nisan-17 Mayıs 2024 tarihlerinde yapacak. Geçmişten farklı olarak bu sene İŞKUR personeli araştırmanın tamamını yüz yüze ziyaretlerle gerçekleştirecek.

Türkiye genelinde, meslek gücü piyasasının istek tarafının geniş bir çerçevesini çizecek araştırmayla, meslek yerlerinin yapısal özellikleri, çalışan sayıları, açık işleri, eleman temininde güçlük çektikleri meslekler ve istihdam beklentileri gibi veriler tedarik edilerek geleceğin mesleklerine ilişkin tahminler üretilecek.

Kaynak: AA / Güncel

Vedat Işıkhan Teknoloji Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur