Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Işıkhan, Avrupa Birliği’nin finansman desteği sağladığı projeyle ilgili açıklamada bulunarak Sosyal Emniyet Kurumu (SGK) aracılığıyla 7 bin anne ve bakıcıya 325 avro yardım verileceğini duyurdu.

Bakan Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda egzersiz hayatının her adımında ve her derhal kadınların yanında olarak, onları destekleyeceklerini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Sosyal Güvenlik Kurumumuz aracılığıyla çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaştırma riski yer alan anneleri destekleyerek belirtilmiş istihdamda kalmalarını ya da istihdama katılmalarını sağlayacak projemizin ikinci dönemi başlıyor. İş Fazla kadın istihdam programımız ilk önce olmak üzere kadınların istihdamına karşın çalışmalarımız devam edecektir. SGK’den 7 bin anne ve bakıcıya 325 avro takviye.”

3 BÜYÜK İLDE UYGULANIYOR

Avrupa Birliği’nin finansman desteği sağladığı projeyle 0-36 ay aralarında çocuğu olan ve çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaştırma riski yer alan annelerin desteklenerek açıklanmış istihdamda kalmaları ya da istihdama katılmaları amaçlanıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de 12 ay her tarafında uygulanacak projeyle, çalışan annelere ayda 325 euro yardım sağlanacak.

DESTEK ŞARTLARI

Tam zamanlı olarak ve hizmet akdiyle bir işverenin yanında çalışan ve 0-24 ay arası çocuğu olan sigortalı anne, bir eğitimli çocuk bakıcısını sigortalı olarak çalıştırıp bu bakıcıya çocuğunu baktırmaya başladığında mali destekten faydalanabiliyor.

Bakıcının ise 0-36 aylık çocuk bakımını kapsayan bir eğitim aldığını MEB, İŞKUR, MYK veya üniversitelerin onaylı sertifikayla belgelendirmesi veya lise ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olması gerekiyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Sosyal Güvenlik Kurumu Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur