Define ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, “Baz etkisiyle mayıs ayında enflasyonun yüzde 73 seviyesinde çıkmasını bekliyoruz” demişti. Bu oran enflasyonda irtifa olarak yorumlanırken temmuz ayında yapılacak zammı bekleyen emekliler de her tarafta hesap yapmaya başladı.

EMEKLİ VE MEMUR YÜZDE KAÇ ZAM ALACAK?

Şimşek’in mayıs enflasyon tahmini gerçekleşirse 2024’ün ilk 6 aylık enflasyonu yüzde 24 seviyesinde gerçekleşecek. Bu oran SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına ilk elden yansıyacak. Memur ve memur emeklisi ise yüzde 7.39 enflasyon farkıyla yüzde 19 zam alacak.

EŞİTLEME OLUR MU?

Ocak ayında memurlara yüzde 49,25 oranında zam yapılmıştı. Enflasyona göre emekli maaşı ise yüzde 37,6 olmuştu. Emekli zammı başlangıçta yüzde 42,6’ya daha sonra ise yüzde 49,25’e çıkarılmıştı. Hemen temmuzda da bir dengeleme olup olmayacağı merak konusu.

EMEKLİLERE NIÇIN ZAM YAPILMADI?

31 Mart lokal seçimleri öncesi emeklilerin zam beklentisi sonuçsuz kalmış ve bu da sandıktan çıkan sonucu etkilemişti. Geçtiğimiz hafta yapılan AK Parti MYK’sında konuyla ilgili çok sayıda sorunun muhatabı olan Yıldırım, “Bunu yerine getirmek için Türkiye’nin yurtdışından yüzde 50’den pozitif faizle borçlanması gerekecekti. Böyle yaparsak gelecek nesilleri ipotek altına alacaktık. Buna müsade veremezdik” diyerek emeklilere niçin zam yapılmadığını özetledi.

5 İLA 7 BİN LİRA ARASI BEKLENTİ VARDI

Bilindiği üzere Türkiye’de asgari emekli maaşı 10 bin lira seviyesinde. Seçimlerden önce emekli maaşlarına 5 ila 7 bin lira aralarında bir zam yapılması yönünde beklenti oluşmuştu. Hükümet ise emeklilere zam için temmuz ayını muhabere etmişti.

ERDOĞAN, MİTİNG ALANINDA HESAP YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimden önce katıldığı bir mitingde emekli maaşlarıyla ilgili “Emekli maaşlarına şu kadar zam yapacağız diyen muhalefetin nasıl abes konuştuğunu örneklerle anlattım. Sözü edilen artışları, ülkenin tüm yatırımlarını durdursak, eğitim ya da sağlık durumu harcamalarının tamamını buraya aktarsak, halk görevlilerine ücret vermesek bile karşılayamıyoruz. Bu seslenmek yok oysa çalışanlarımızı ve emeklilerimizi yaşam pahalılığının pençesine terk edeceğiz. Tam aksine enflasyonu yenerek, büyümeyi sürdürerek, ulusal gelirimizi artırarak, devletimizi güçlendirerek her meselemizi çözdüğümüz gibi çalışanlarımızın ve emeklilerimizin gelirlerini de artıracağız” demişti.

31 Mart Yerel Seçim Sonuçları İçin Tıklayın Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Mehmet Şimşek Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur